Shega, njihuni me 12 faktet e frutit të vjeshtës që bën mrekulli

Si rrallëherë vitet e fundit, sivjet stinët duket se janë ndarë si dikur dhe vjeshta ka mbërritur këto ditë duke i lënë vendin më shpejt se vjet, ditëve të freskëta. Bashkë me vjeshtën vijnë dhe frutat e kësaj stine ku padyshim dominon shega.

Ajo konsiderohet jo më kot si mbretëreshë e frutave. Përmban me bollëk vitaminë C, proteina të shëndetshme dhe taninë.

Mjekësia e lashtë kineze që trashëgohet brez pas brezi dhe zhvillohet, evidenton se ngrënia e shegës në vjeshtë na ndihmon të ruajmë lëkurën nga i ftohti i dimrit. Shega përdoret në forma të ndryshme si lëng, në gatim, në kokteje, etj.

Shega është një frut që është përdorur që nga koha e Hipokratit. Mjekësia tradicionale përdor lëkurën, gjethet dhe farat e saj për të luftuar diarrenë, dizenterinë kronike dhe plagët.

Farat e pabëra përdoren për temperaturën, ndërsa të pjekurat për kollën. Në Romën Antike, ajo ishte e njohur për cilësitë kozmetike të saj. Kleopatra përdorte lëngun e saj në fytyrë, në flokë dhe në thonj.

12 fakte mbi shegën:

1.Shega njihet si simbol i pj ellorisë dhe i fatit të mirë

2.Brenda një shege ka rreth 800 kokrra të vogla ngjyrë të kuqe

3.Lëngu i shegës shton prodhimin e rruazave të kuqe të gj a kut dhe zvogëlon ngarkesën k ardi ake.

4.Ideale për fëmijët e vegjël që kanë kollë dhe temperaturë.

5.Lëngu i shegës është ideal për flokët, lëkurën dhe thonjtë falë përbërësve që ka

6.Shega është e mbushur me antiok sidantë.

7.Paran dalon kan ce rin e mushkërive, të pr ostatës, të gj irit, gjithashtu dia betin, oste oporozën, etj.

8.Studimet e fundit tregojnë se kons umi i një shege si lëng rrit dëshirën se k s uale.

9.Lëngu i shegës shuan etjen, hap oreksin dhe kthjellon mendimet

10.Shega reduktopn rrudhat në fytyrë dhe i jep freski asaj

11.Lëngu i shegës ka 3-4 herë më shumë antioksi dantëve se rrushi i zi, çaji jeshil dhe vera e kuqe.

12.Është shumë e pasur me kalium, hekur dhe vitaminat A, C dhe E.

Shega është një ndër frutat më të rrallë në tokë për nga vlerat që ka për shëndetin. Ajo është fryti “shë rues” i pasur me antioks idantë, gjithmonë vler ësuar si simbol i shëndetit.

Shumë studime kanë vërtetuar se shega është një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin ka rdiov askular, nervor dhe eshtëror.

Shkencëtarët konsiderojnë që ajo mund të reduktojë rre zikun nga sëmundjet e zemrës tek obezët me 17 për qind. Përveç dobive për zemrën dhe enët e gj a kut, përbërësit e shegës pengojnë rritjen e kan c erit të gj ir it, pro statës, zorrës së trashë, leu çemisë dhe parand alojnë ndryshimet të cilat nxisin rritjen e tumorit.

Shega është po ashtu e mbushur me vitaminë C dhe konsiderohet mjekim i shkëlqyeshëm kundër proceseve inflamatore, ndërsa është burim i shkëlqyer i vitaminës B5, kaliumit, etj.

Ajo shërben për forcimin e imunitetit dhe parand alimin e çrregullimeve shëndetësore. Sipas specialistëve nëse konsumojmë një gotë lëng shege në ditë do të jetojmë gjatë dhe të rinj falë antioksidantëve me shumicë tek shega.

Shega i kthen elasticitetin lëkurës, duke lu f tuar njëkohësisht kundër ekzemave, psoriazës dhe lëkurës të djegur nga dielli. Acidet yndyrore që përmban reduktojnë ënjtjet dhe dhimbjet e muskujve.

Shega është e pasur me fitoestrogjene, të cilat lehtësojnë simptomat e menopauzës dhe paramenopauzës si djersitja gjatë natës dhe mungesa e libidos.

Përveç të gjitha këtyre që u theksuan, lëngu i shegës përmirëson edhe funksionin erektil dhe rrit cilësinë e spermës.

Studimet shkencore të ditëve të sotme po hedhin dritë mbi të vërtetat; përse kjo bimë është bërë kaq e dashur deri mitike nga të gjithë popujt e botës!?

Që në lashtësi, rreth 3000 vjet më parë, njerëzimi i ka pikasur cilësitë e veçanta të kësaj bime në drejtim të lu f timit të sëmundjeve dhe përmirësimit të shëndetit njeriut.

Studime shkencore rreth përfitimeve mjekësore nga shega kanë qenë të pakta. Deri tani, shkencëtarët e mjekësisë moderne janë befasuar nga të dhënat e para që kanë zbuluar në drejtim të dobive shëndetësore për njeriun, dhe e kanë cilësuar si një bimë “çudibërëse”.

Në kokrrat e shegës është zbuluar një lëndë që quhet punicalagins, një antioksidant që e përmban vetëm shega.

Përdorimi i shegës në mjekësinë popullore

Në mjekësinë popullore përdoren frutat dhe lëvozhgat e tyre, lulet, farat, rrënjët dhe lëvorja e degëve dhe e rrënjëve, e cila ka shije te athet dhe ere.

Shega me farat e saj të kuqe si rubin është një frutë i shijshëm por edhe shumë i vlefshëm për organizmin e njeriut. Ajo është konsideruar si frut i fer tilitetit.

Lëngu i shegës përmban mesatarisht 12 për qind sheqer, acide organike, pektine, vitamine C etj. Lëngu dhe vaji i nxjerre nga farat e shegës është një antioksidant i fuqishëm. Vetëm 30 minuta pas marrjes se lëngut te shegës aktiviteti ynë rritet me 32 për qind.

Lëngu i shegës shuan etjen, nxit oreksin dhe përmirëson tretjen e ushqimeve. Ai përdoret me sukses në sëmundjet e stomakut dhe te zorrëve, është freskues dhe mënjanon helmet e organizmit.

Lëngu i shegës jep rezultate në lu f t imin e paraz iteve që zhvillohen në zorrë. Lulet e shegës përmbajnë taninë dhe kanë veti tonike; ato rekomandohen në dhimbjet e barkut, në hem orragji, në hemo rroidet, si dhe për gargara të gojës, kundër ënjtjes se bajameve dhe acarimit të mishrave të dhëmbëve.

Lëngu i shegës përdoret me sukses në sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve, është freskues dhe mënjanon toksinat (helmet) e organizmit.

Shega kuron:

Së mundjet e stomakut

Sëmu ndjet e zorrëve

Dh imbjet e barkut

He morroidet

Ënjtjen e bajameve

Aca rimin e mishrave të dhëmbëve

Merren 20-30 gramë lule shege në një litër ujë dhe vihen të zihen për gjysmë ore. Nga ky çaj merren 2-3 gota çaji në ditë.

Edhe lëvozhga e frutave të shegës ka veti regjëse. Lëvozhga e thatë, para se të përdoret, duhet të vihet në ujë për disa orë që të zbutet.

Çaji i lëvozhgave të shegës përdoret kundër dia rreve, si dhe për l uf timin e kr imbave par azitarë të zorrëve.